Katarína Džunková

Katarína Džunková

Katarína Džunková

4. 11. 1987

 

Jeden z najvýraznejších básnických talentov, laureátka viacerých literárnych súťaží.

Študovala na Karlovej univerzite v Prahe (2006 -2014) Medzinárodné teriotoriálne štúdiá na Fakulte sociálnych vied Karovej univerzity, Porovnávaciu jazykovedu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity a Indológiu so špecializáciou na jazyk sanskrt na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity. V súčasnosti (2017) je doktorandkou Filologickej fakulty Štátnej univerzity v Petrohrade na Katedre biblistiky.

Knižne debutovala zbierkou Palica brata palica slnka (2010), za ktorú získala prémiu Ceny Ivana Kraska. Zvíťazila aj v čitateľskej ankete Knižnej revue v kategórii Debut roka 2010. Básňou Slzy svätého Konštantína sa podieľala na knižnom projekte Proglas – Preklady a básnické interpretácie (2012), vydanom pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Roku 2014 vydala vo vydavateľstve Slovenského literárneho klubu v Českej republike svoj prozaický debut, novelu Eupalinova láska. Venuje sa jazykovednému výskumu, publicistike a prekladom. Preklady z nemeckého, anglického, ruského, francúzskeho, srbského, poľského a českého jazyka publikovala v časopise Kultúra.

Žriedla svojej tvorby nehľadá v bolestínskom nihilizme, ale manifestuje vnútornú prosbu o krásu, lásku a nádej. Čitateľ už pri prvom ponorení sa do jej poetického sveta nájde veci a javy pomenované tak sviežo, prekvapivo, po novom a hlboko, až má pocit, že autorka dala životu mená, ktoré on sotva tuší a na ktoré doposiaľ sám nenachádzal slová.

Katarína Džunková

Sená

 

Kosia trávu.

A moje nohy

sa tešia

z cudzieho umierania.

 

Stúpa sa dobre.

 

Len niekedy

sa bojím pozrieť

dolu na hriechy,

keď po sebe zanechávam

vrásky

na chodidlách.

 

DŽUNKOVÁ, Katarína, 2010. Palica brata a palica slnka. Čadca: Kysucká knižnica, Spolok slovenských spisovateľov. ISBN 978-80-970462-2-4.

https://dzunkova.blog.sme.sk/

 

Katrína Džunková - Dejiny lásky

Katarína Džunková - Ku kráse

Katarína Džunková - Krehkosti

Katarína Džunková - Ukážka zo zbierky Veterné mesto