Mgr. Juraj Kallo - výstava šachových setov

Ďakujeme Mgr. Jurajovi Kallovi za zapožičanie šachových setov na výstavu, ktorá prebieha v priestoroch Považskej knižnice v Považskej Bystrici pri príležitosti stého výročia organizovaného šachu na Slovensku.  V júni 1924 vznikla Slovenská župa šachová ako súčasť ÚJČŠ – Ústřední jednoty československých šachistů. Výstavu si môžete pozrieť v priebehu mája a júna 2024 vo vitrínkach na 1. a 2. medziposchodí hlavnej budovy knižnice.
Zbierka začala vznikať počas Jurajovej práce v múzeu v Trenčíne (2017). V tomto období v ňom skrsla myšlienka zbierkotvorby šachových figúr z nášho územia, územia bývalého Československa a tiež územia bývalého Rakúsko-Uhorska. Išlo aj o šachové sety, ktoré boli dovezené na naše územie z dovoleniek, pracovných ciest či rôznych iných pobytov vo  východnej a západnej Európe. Ku dnešnému dňu má jeho zbierka viac ako sto šachových setov. Drevené šachové sety odborne zreštaurovala Martina Kosáková z Trenčianskeho múzea.  
Šach v sebe skrýva obrovskú hĺbku ako aj šírku. Môžete ho hrať súťažne ako šachista, prípadne brať šachy z umeleckého hľadiska ako zberateľ. Ako sa vyjadril známy nemecký šachový veľmajster Siegbert Tarrasch: „Šachy, tak ako hudba alebo láska, dokážu urobiť človeka šťastným.“
výstava šachových setov

Fotogaléria

8 fotografií