„Minulosť je to, na čom sa dohodnú záznamy a pamäť.“
George Orwell, 1984
Strata súkromia, vplyv manipulácie a moci, ovládanie masy ľudí a ich myslenia sú v dnešnej informačnej spoločnosti aktuálnymi témami. Britský spisovateľ George Orwell, vlastným menom Eric Arthur Blair, však takýto svet predvídal už v roku 1949, kedy napísal román 1984. Dnes by sme ho mohli nazvať vizionárom. Orwelov román 1984 opisuje svet, v ktorom vládne absolútna totalita a podporuje ju permanentná vojna. Hlavnou témou románu je manipulácia. Román je ukážkou nebezpečenstva totalitnej moci, psychologickej manipulácie a novodobého otroctva. Je zároveň varovným apelom na zdravý sedliacky rozum, pretože nevzdelaní, nevedomí ľudia sú ľahko manipulovateľní.
ORWEL, George,1991. 1984. Praha. Naše vojsko. ISBN 80-206-0256-9.
„Mediálny smog sa valí z komínov mediálneho, politického, ideologického priemyslu. Zahmlieva pohľad na veci. Oslabuje plnosť ľudských vzťahov. Škodí tej zložke psychiky, ktorá je prepojením rozumu a srdca. A to je sféra prepojenia psychiky na spiritualitu, ktorá vedie k pochopeniu psychiky ako sféry ducha, jej primárnej príslušnosti. Dôsledkom je rastúce odcudzenie a cynizmus.“
HVOZDÍK, Stanislav, 2017. Čas pšenice a čas kúkoľa. Kultúra. Dvojtýždenník závislý od etiky. XX. (5), 1. ISSN 1335-3470.
"Cisárovo cisárovi" vonkoncom nenivelizuje "nemôžete slúžiť dvom pánom".
Teodor Križka
Vytlač stránku 03.8.2009
otváracie hodiny
beletria:
ZATVORENÉ
odborná literatúra:
ZATVORENÉ
literatúra pre deti a mládež:
ZATVORENÉ
regionálna bibliografia:
ZATVORENÉ
pobočka SNP + hudobné oddelenie:
ZATVORENÉ
pobočka Rozkvet:
ZATVORENÉ