Zhrnutie činnosti a aktivít Považskej knižnice za obdobie od 27.3. do 31.3.2023.

Minulý týždeň sa v Považskej knižnici opäť diali veci! Prinášame Vám súhrn kultúrno - vzdelávacej činnosti za uplynulý týždeň od 27.3. do 31.3.2023.

Hneď v pondelok 27. marca dievčatá z oddelenia pre deti a mládež privítali žiakov zo ZŠ Stred v Považskej Bystrici, ktorí si vyskúšali čítanie textu "Vodomerka" s porozumením. Neostalo len pri čítaní! Žiaci si text upravovali podľa svojej fantázie a dostali ešte ďalšie zaujímavé úlohy. Keď si ponamáhali hlavičky, kolegyne im ešte premietli poučné videoklipy o vodnom hmyze, ktorý sa pohybuje po hladine. Dopoludnia zasa kolegyňa z oddelenia regionálnej bibliografie spolu s významnou hostkou, pani Martou Majerčik (medzinárodnou tajomníčkou spoločnosti Memorial Association for Free Czechoslovak Veterans) poučila svojich "žiakov" v Akadémii seniorov o "RFA" - našich rodákoch, letcoch, ktorí sa zúčastnili II. svetovej vojny v zahraničnom odboji.

V utorok 28. marca nás znova navštívili žiaci, tento raz dve triedy zo ZŠ Školská, ktorí boli okrem absolvovania informačnej prípravy aj slávnostne pasovaní za čitateľov Považskej knižnice.

V stredu 29. marca prišli žiaci zo ZŠ Pružina, ktorí sa čo to naučili o knižnici, regióne a regionálnych osobnostiach a potom sa ešte aj zahrali na ilustrátorov. Navštívili sme aj burzu kníh, ktorú zorganizovali PB novinky s Mesto Považská Bystrica. Pár knižných úlovkov sme si odniesli aj my a jeden skutočne výnimočný (Dvojí život od autora Vavřinca Řehořa z roku 1918) už tróni na čestnom mieste vo vitríne v riaditeľni medzi ostatnými skutočne starými knižnými výtlačkami.

Vo štvrtok 30. marca prišli zistiť "Ako vzniká kniha" deti z MŠ Rašov, ktoré si okrem poučnej prezentácie vyrobili aj milých papierových zajačikov. Popoludní, v rámci dobrovoľníctva, navštívili zasa dievčatá z beletrie Css Bystričan, kde ich v "babičkinej izbe" čakalo čisto mužské osadenstvo! Spolu s našimi dievčatami si uplietli korbáče (naše baby im ukázali ako na to!) na veľkonočnú šibačku a s úsmevom pospomínali na veľkonočné tradície, ktoré dodržiavali.

V piatok 31. marca nás čakal veľký deň, pretože sa konalo výnimočné podujatie "Noc/dopoludnie s Andersenom". Tomuto sa však budeme venovať v osobitnom príspevku.

Podujatia sa však nekonajú len na hlavnej budove, nezaháľajú ani dievčatá z našich pobočiek - SNP a Rozkvet, ktoré aktívne realizujú kultúrno - vzdelávacie podujatia, informačné prípravy, slávnostné zápisy, besedy, vytvárajú bohatý program pre detských i dospelých návštevníkov podujatí a tiež absolvujú návštevy sociálnych zariadení či materských a základných škôl.

 

Fotogaléria

23 fotografií