Zhrnutie činnosti a aktivít Považskej knižnice za obdobie od 13.3. do 24.3. 2023.

Zhrnutie činnosti a aktivít Považskej knižnice za obdobie od 13.3. do 24.3. 2023.

Milí knižniční priatelia, prinášame Vám zhrnutie činnosti a aktivít Považskej knižnice za obdobie od 13.3. do 24.3. 2023.

V pondelok 13. marca sa naše podkrovie začalo meniť na IT miestnosť, vďaka projektu z Výzvy predsedu vlády, ktorý sa nám podarilo vypracovať do zdarného a úspešného konca. V najbližších mesiacoch sa budú môcť deti tešiť na "hravé programovanie ako rozvoj kreatívneho a logického myslenia detí" v Považskej knižnici. O všetkom Vás budeme včas informovať .

V utorok 14. marca sa tretiaci zo ZŠ Dolná Mariková pod vedením dievčat z oddelenia pre deti a mládež dozvedeli ako vzniká kniha a tiež sa zahrali na ilustrátorov.

V stredu 15. marca pracovníci z oddelenia beletrie opäť navštívili lôžkové oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici a čítaním snáď trocha spríjemnili chvíle hospitalizovaným pacientom. V dopoludňajších hodinách k nám prišli aj deti z MŠ Jasenica, ktoré sa v oddelení pre deti a mládež dozvedeli "Ako sa zo stromu stane rozprávková kniha". V ten istý deň nás ešte čakala metodická návšteva obecnej knižnice v Dolnej Marikovej, kde sme pani knihovníčke uviedli do života PC zostavu a tým jej veľmi uľahčili dovtedajšie ručné zapisovanie všetkých náležitostí. Popoludní nás navštívil náš dlhoročný a verný čitateľ, biker, dobrodruh a cestovateľ Juraj Lukáš (Juraj Lks) s rovnako pre vec nadšenou priateľkou Dáškou. V spoločenskej miestnosti na besede s názvom "Bicykel, svet a my dvaja" sa zišla rovnaká krvná skupina divákov, ktorá mala možnosť aspoň na chvíľu spolu s Jurajom a Dášou zažiť adrenalínové, no často vtipné situácie na cestách po bicyklových rajoch.

Vo štvrtok 16. marca nás hneď ráno v rámci interaktívnej hodiny navštívili žiaci 8. ročníka III. Základnej školy v Považskej Bystrici. Žiaci si vyskúšali prácu v centrálnom výpožičnom pulte a oboznámili sa s knižničným fondom, regionálnymi osobnosťami aj so základnými činnosťami každého oddelenia.

V piatok 17. marca sme navštívili kolegov v Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici a to pri príležitosti oficiálneho otvorenia výstavy "Karpatský pastier: život a dielo Dominika Tatarku" pri príležitosti 110. výročia jeho narodenia. Pripomíname, že výstava stále prebieha a to až do 14. apríla a zároveň je vyhlásená aj "Súťaž o cenu Dominika Tatarku", do ktorej sa môžu do 28. apríla zapojiť malí, mladí aj dospelí a talentovaní spisovatelia. Rovnako je po rekonštrukcii otvorená aj Pamätná izba Dominika Tatarku v Plevníku-Drienovom.

V pondelok 20. marca sme si "odbehli" do Bratislavy v rámci prieskumu nového nábytkového vybavenia spoločenskej miestnosti na pobočke SNP, ktoré môžeme zakúpiť vďaka nášmu úspešnému projektu, ktorý finančne podporil Fond na podporu umenia. V ten deň stihla kolegyňa z oddelenia regionálnej bibliografie v rámci kurzu "Akadémia seniorov II." svojich žiakov oboznámiť s rôznymi zaujímavými informáciami a ukázať mesto "Považská Bystrica vo filme".

V utorok 21. marca sme v rámci metodiky navštívili obecnú knižnicu Lúky, ktorá nás milo prekvapila príjemnými priestormi a tiež novými knihami (ktoré sme doplnili aj pár kusmi z našich zdrojov), periodikami a regálmi . Preto, ak tu máme aj literárnych nadšencov z týchto končín, odporúčame navštíviť túto malú obecnú knižnicu. V ten istý deň boli dievčatá z oddelenia beletrie navštíviť milých používateľov CSS Dolný Lieskov ( Priatelia CSS - Nádej Dolný Lieskov) a ukázali im Pichtov stroj či knihy v Braillovom písme. Návšteva to bola veľmi príjemná! Rovnako nás v tento deň navštívili aj žiaci zo ZŠ Železničná, ktorí si s kolegyňou z oddelenia pre deti a mládež užili tvorivé dielne a v regionálnej bibliografii sa zasa čo-to dozvedeli o kraji, v ktorej žijú oni a ich príbuzní. V popoludňajších hodinách sme v spoločenskej miestnosti oslávili Svetový deň poézie divadelným a recitačným umením zverencov Juraja Budzovského zo ZUŠ Imra Weinera Kráľa. Veríme, že pozvaná verejnosť u nás strávila príjemné a dušu obohacujúce chvíle.

Okrem týchto podujatí šikovné kolegyne z oddelenia pre deti a mládež privítali každý deň množstvo detí a žiakov v rámci informačných hodín, slávnostných zápisov, tvorivých dielní. Rovnako na pobočkách SNP a Rozkvet naše milé dievčatá nezaháľajú a realizujú pre deti, žiakov, dospelých či seniorov rôzne kultúrno-vzdelávacie aktivity, prezentácie, súťaže či besedy.

Nech viete, že v knižnici len nečítame knihy a už vôbec sa tu nedrieme!

 

Fotogaléria

41 fotografií