4. január - Svetový deň Braillovho písma

4. január - Svetový deň Braillovho písma

L. Braille oslepol ako trojročný v roku 1812, keď si v dielni svojho otca šidlom vypichol oko a následkom infekcie prišiel aj o to druhé. Napriek hendikepu ho pedagógovia označovali za mimoriadne šikovného a bystrého žiaka. Vnímal, že písmo je jedinečným nositeľom ľudskej kultúry a vzdelanosti. S myšlienkou slepeckého písma sa začal zaoberať už ako 12-ročný, vychádzal zo systému zvukov, ktoré používala francúzska armáda na komunikáciu v noci. Jednotlivé zvuky nahradil písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi. V roku 1844 nevidiaci na celom svete uznali Braillovo písmo za svoje. Prvé slovenské učebnice tlačené Braillovou abecedou však vyšli až v roku 1923.
V našej knižnici si prídu na svoje i čitatelia, ktorým ruky alebo uši nahradili ich oči. Vo fonde totiž máme pre nevidiacich a slabozrakých k dispozícii až 330 audio kníh, taktiež knihy v Braillovom písme a ponúkame k nahliadnutiu aj Pichtov písací stroj. V rámci vzdelávacej činnosti usporadúvame interaktívne hodiny pre žiakov, ktorí takýmto spôsobom vstúpia do sveta nevidiacich a tým budujú svoj empatickejší pohľad na svet.
Pripomenutím Dňa Braillovho písma by sme radi rozšírili verejné povedomie a ukázali, že literatúra je v knižniciach otvorená všetkým, ktorí sú otvorení jej.
Svetový deň Braillovho písma

Fotogaléria

8 fotografií